Історія музею | Запорiзький навчально-виховний комплекс №67

Історія музею

Усе далі в історію відходять  події Великої Вітчизняної війни. Але пам‘ять про  безсмертний подвиг наших дідів залишиться в наших серцях назавжди. Нині ми висловлюємо глибоку  подяку й шану тим, хто ціною неймовірних зусиль  визволяв нашу Батьківщину від німецько-фашистських загарбників.

Мешканці міста Запоріжжя схиляють свої голови перед пам’яттю тих, хто загинув під час визволення нашого рідного міста над Дніпром, тих, хто в тилу ворога мужньо виборював Перемогу.

Центром патріотичного виховання школярів в навчально – виховному комплексі № 67 став музей Бойової слави. Священному обов’язку – увічненню ратного подвигу нашого народу у Великій Вітчизняній війні – присвячений наш музей Бойової слави 244- ої стрілкової дивізії.

Музей бойової слави було створено при школі в травні 1971 року. Організатором музею був вчитель української мови і літератури, ветеран Великої Вітчизняної війни Потапенко Григорій Тимофійович. Він проводив велику пошуково- дослідницьку роботу в музеї з учнями, збирав з ними безцінний матеріал про подвиг нашого народу в роки Великої Вітчизняної війни. Після смерті Потапенко Г.Т.  керівниками музею були: Германенко Людмила Іванівна, яка зібрала матеріал про визволення міста Запоріжжя для оформлення нових стендів; Пісецький Ігор Миколайович – в минулому військовий керівник школи, який підготував групу екскурсоводів для проведення екскурсій після реставрації музея. Більше 10 років музеєм керувала вчитель географії Нечитайло Олена Федорівна, яка прагнула продовжити добрі традиції в роботі музею, виховувати патріотичні почуття в учнів.

З березня 2008 року музей перейшов під керівництво вчителя історії Соболенко Юлії Петрівни, що дає змогу на уроках історії сторінки підручників із теоретичними поясненнями перекласти на мову близьких для школярів фактів,  і ці сторінки стають уже не матеріалом, який треба засвоїти,  а істиною,  у яку не можна не повірити.

Викликають  великий інтерес у музеї експонати, знайдені членами групи «Пошук”. Розглядаючи експонати, учні торкаються до самої історії, переносяться в суворі часи, коли наш народ вистояв у боротьбі з ворогом. У музеї є фотокартки мужніх людей: Данилова Олексія Ілліча – командуючого 12-ю армією, Афанасьєва Георгія Опанасовича – командира 244-ї стрілкової дивізії, Судца Володимира Олександровича – маршала авіації, командуючого 17-ю Повітряною армією, Валерії Гнаровської – санінструктора 907 стрілкового полку 244- стрілкової дивізії, Здановича Гаврила Станіславовича – командира 203-ї стрілкової дивізії. Довго затримуються учні біля вітрин, де представлені знахідки, дорогі реліквії минулого: мундир генерала–лейтенанта Данилова О.І., кітель старшого сержанта Тимоніна Миколи Олександровича, колишнього розвідника, сина 292-го полку 203 стр. дивізії. З душевним трепетом учні розглядають простріляний ворожими кулями кашкет безіменного героя, бійця 244-ї стр. дивізії, гвинтівку одного з визволителів міста, солдатську амуніцію: польову похідну флягу, окопну лопатку, похідний казанок.

Не можна без хвилювань читати фронтовий щоденник «День за днем” старшини 244-ї стр. дивізії Веретенникова  В.І.   за 1943 рік або передсмертного листа Вайнера Л.В. своїй дружині Олександрі, знайденого в одязі після розстрілу його фашистами.

У музеї налічується 47 експонатів основного фонду,  і кожен з них займає почесне місце в музеї. Всі експонати знаходяться на обліку в інвентарній книзі, зберігаються у вітринах, під склом для запобігання забрудненню, вологості, вицвітанню та механічним пошкодженням.

Велику роботу по патріотичному вихованню проводить рада музею, у складі  9 чоловік.  Члени Ради  виробили Статут музею.  У музеї працює лекційно – екскурсійна група, група  «Пошук”, архівна група, створено шефський загін, що опікується ветеранами школи .

Зміст роботи лекційно – екскурсійної групи: підготовка та проведення екскурсій на тему:

«Запоріжжя в роки суворих випробувань”.

«Сильні духом” (про групу Гончара).

«Подвиг твій безсмертний” (про Валерію Гнаровську)

«Про звільнення міста Запоріжжя”.

«244- а стрілкова дивізія”.

«203- а стрілкова дивізія”.

«Форсування річки Дніпро”.

«Ветерани Великої Вітчизняної війни – вчителі нашої школи”.

Членами групи екскурсоводів в 2007-2009 навчальному році проведено 16 екскурсій для учнів  2 – 10-х класів. Екскурсії проводяться не тільки для учнів нашої школи, але і для інших шкіл району.

Ведеться облік проведення екскурсій, книга відгуків про екскурсії, облік відвідування музею ветеранами Великої Вітчизняної війни. Пошукова група нашого  музею  проводить  значну роботу у  Всеукраїнській  акції  «Збережемо  пам’ять про подвиг».    Учнівська молодь вивчає бойовий  шлях  військових  частин, розроблено маршрут  і планується проведення походу по місцях бойової слави 244-ї стрілкової дивізії. За матеріалами  музею   проводяться  різноманітні    заходи:    урочисті   лінійки,  уроки   мужності, інформаційні години,  вікторини,  лекції,    зустрічі з ветеранами.  Музей  підтримує  тісний зв’язок з радою  ветеранів. Ведеться шефська робота: молодь допомагає  ветеранам  Великої Вітчизняної війни та сім ‘ям загиблих воїнів,  вдовам захисників Вітчизни.  Для учнів школи та  інших  навчальних  закладів Заводського району  музей   постійно  організовують   екскурсії   та    виставки.    Матеріали    музею використовуються   для   написання  учнями  рефератів,  підготовки виступів на уроках, для написання науково – дослідницьких робіт.

В  музеї проводяться заняття для членів Ради музею і екскурсоводів чотири рази  на місяць.  За останні роки зібрано  матеріали  про  період  окупації міста,  записані  спогади  ветеранів, ведеться облік ветеранів району.

Члени групи «Пошук” в 2008-2009 навчальному році зацікавилися дослідженням питання про Рух  Опору в Запорізькій області в  роки окупації. Науково – дослідна робота учня 10-А класу Голубова Максима «Радянський та партизанський рухи в Запорізькій області в період німецько – фашистської окупації” посіла ІІІ місце в Малій Академії Наук. В роботі було використано матеріал музею (фотокартки, таблиці, документи), розроблено таблиці та порівняльні діаграми . На матеріалах музею була написана робота  на конкурс історико  – патріотичної   акції  «Вахта  пам’яті”   операція  «Пам’ятники очима дітей” про підпільну групу Гончара Миколи Григоровича.

В 2008 році наш музей посів гідне місце в конкурсі – огляді  музеїв Бойової слави в м. Запоріжжі,  був нагороджений грамотою від мера міста  Карташова Євгена  Григоровича    та   кубком від  Ради ветеранів.  Члени гуртка «Юні музеєзнавці” підготували буклет з інформацією про діяльність та характеристикою основних  експонатів нашого музею, цей буклет буде вміщено в загальний путівник музеїв Бойової слави, який планується до друку

До Дня визволення міста Запоріжжя від німецько – фашистських загарбників, який відзначався  14 жовтня, наш музей  за найкраще патріотичне виховання в районі отримав на зберігання  Знамено   244-ї стрілкової дивізії.

У музеї ведеться робота з архівними матеріалами, продовжено систематизацію та перерегістрацію фондів музею, архів поповнюється новими анкетами ветеранів Великої Вітчизняної війни, в роботу лекторської групи вводяться відеоматеріали   («Місто Z” – 1941-1943 рр.),  мультимедійні проекти, створені учнями , шкільна газета  «Промінь” .

З метою виховної роботи, чуйного ставлення  до ветеранів війни, праці і інвалідів, учні школи беруть участь в акції «Милосердя”, надають гуманітарну допомогу ветеранам, дітям сиротам НК № 67.

Музей Бойової слави має тісний зв’язок з громадськими організаціями: з районною радою ветеранів Великої Вітчизняної війни, з комітетом інвалідів Великої Вітчизняної війни Заводського району, з районною газетою «Кічкас”.

Ми плануємо і далі продовжувати і вдосконалювати роботу музею. Групі «Пошук”  музею Бойової слави:

— необхідно продовжувати пошук невідомих героїв, не зупинятися на

досягнутому;

— надавати шефську допомогу ветеранам Великої Вітчизняної війни;

— продовжити систематизацію фотоматеріалів, газетних статей.

Підсумовуючи результати музейної  роботи, треба зазначити,  що нове покоління з гідністю приймає естафету вшанування героїв Великої Вітчизняної війни від батьків, дідів, прадідів, черпає  уроки мужності, цивільної зрілості, стійкості, готовності до захисту своєї Батьківщини.

Ми чекаємо на Вас кожного четверга з 13.00 до 15.15.

IMG IMG_0002 IMG_0008 IMG_4660 IMG_4661 DSC00022