Історія кіберспорту у світі і Україні | Запорiзький навчально-виховний комплекс №67

Історія кіберспорту у світі і Україні

30609Український ігровий ринок у 2018 році заробив $161 млн. Але щоб досягти цієї цифри, українським гравцям довелося пройти довгий шлях.

1970-1980-і

Першим в світі змаганням по комп’ютерній грі різні джерела називають «Міжгалактичні олімпійські ігри» в Стенфордському університеті. У 1972 році студенти змагалися в стрілялку Spacewar за головний приз – річну передплату на журнал Rolling Stone.

Через 8 років відбувся найбільший на той момент чемпіонат по шутеру Space Invaders. У ньому взяли участь більше 10000 гравців з усієї Америки. Це показало попит на новий вид змагань.

В середині 80-х відеоігри вдалося вивести в масову культуру завдяки появі ігрових приставок. Наприклад, Nintendo Entertainment System (NES) підбадьорила індустрію культовими іграми Pac-Man, The Legend of Zelda, Super Mario Bros. і Donkey Kong.

1990-2010-і

У 90-х з’явився інтернет, і проклав дорогу руху кіберспорту. Гравці тепер могли змагатися онлайн. Почали з’являтися ігрові турніри, професійні ліги, утворювалися федерації, проводилися регулярні зустрічі учасників найпопулярніших ігор. А топові команди вигравали призи на загальну суму в сотні тисяч доларів.

На початку 2000-х великий поштовх кіберспорту дала Південна Корея. Там кіберспорт став безмірно популярним. Молодь почала зустрічатися в комп’ютерних клубах, забивши на торгові центри і футбольні стадіони. А в 1998 році вийшла стратегія в реальному часі Starcraft, яка проклала кіберспорту шлях на ТБ. Спеціальні ігрові кабельні телеканали регулярно висвітлювали змагання з StarCraft і Warcraft III. А їх виручка в 2007 році перевищила $200 млн.

У 2018 році, за даними SuperData Research, дохід світового ринку кіберспорту склав $1,5 млрд. У 2022 році за прогнозами він зросте до $2,3 млрд. Чимало прибутку приніс кіберспорт і звичанйим вболівальникам. Наприклад, на ставках через дзеркало сайту букмекерської контори.

Кіберспорт в Україні

В Україні кіберспорт зароджувався в підвалах комп’ютерних клубів. На початку 2000-х змагання з відеоігор проводилися на голому ентузіазмі. А призових фондів вистачало хіба що на обід у недорогому кафе. Дізнатися, що таке кіберспорт більш детально можна на будь-якому інформаційному сайті в інтернеті.

Українські гравці приймали участь у десятках дрібних змагань. А в 2001 році компанія Samsung вирішила провести в Україні відбір на чемпіонат світу з кіберспорту World Cyber Games. Відбіркові тури проходили по всій країні. Переможців чекала оплачена поїздка за кордон, змагання з іноземцями і величезний призовий фонд на сотні тисяч доларів.

Після World Cyber Games в Україні почали з’являтися інші великі чемпіонати. Наприклад, ASUS Open в 2004 році, який проводився чотири рази на рік. Це були системоутворюючі змагання і вони мотивували українських гравців розвиватися.

В кінці 2006 року в Україні і по всіх країнах СНД почала стрімко набирати популярність гра Dota. А в 2011 українська кіберспортивна команда Natus Vincere виграла рекордні $1 млн у чемпіонаті по Dota 2 – The International. Це привернуло увагу тисяч геймерів і спровокувало бум чемпіонатів по Dota 2.

І вже в 2016 році компанія Valve, яка створила гру Dota 2, вирішила вперше провести в українській столиці головну кіберспортивну подію для всього СНД – турнір по Dota 2 – The Kiev Major. Призовий фонд – $3 млн.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

(Spamcheck Enabled)